Leonardo da Vinci er 'Salvador Mundi' selger for rekord $ 450 millioner i auksjon

Video: Leonardo da Vinci er 'Salvador Mundi' selger for rekord $ 450 millioner i auksjon

Video: Спаситель мира исчез, появился и снова исчез. 2024, April

Kunstauksjonens verden er på mange måter et alternativt univers. Det er en verden hvor flere millioner dollar blir brukt på kunstverk uten at noen kaster et øye. Men nylig fant det alternative universet seg i en frenesi over et rekordbruddssalg som fant sted på Christie's.

Leonardo da Vincis 'Salvator Mundi' solgt for et rekord på 450,3 millioner dollar etter avgifter i Christies auksjonshus i New York. Prisen er langt den høyeste prisen noensinne betalt for kunstverk opp til auksjon. Den forrige høyden var Pablo Picassos "Kvinner i Algiers", som solgte for 179,4 millioner dollar på Christie i mai 2015.

'Salvator Mundi', som er latin for 'Frelseren av verden', er en 25,8 tommers 17,9 tommers olje på valnøttmaleri som skildrer Jesus Kristus som holder en orb i venstre hånd.

Christie har besluttet å auksjonen "Salvator Mundi" i sin høyprofilerte Post War & Contemporary-auksjon, i stedet for sin årlige gamle mesterauksjon, der den teknisk tilhører. Før auksjonen opprettet Christie en markedsførings kampanje for Da Vinci-stykket, og valgte å engasjere et eksternt byrå for å annonsere arbeidet. en første for auksjonshuset. Christies heter "Salvator Mundi" "The Last da Vinci", og refererer til statusen som det siste kjente bildet av da Vinci som ikke var i en privat samling.

(Drew Angerer / Getty Images)
(Drew Angerer / Getty Images)

Til tross for rekordbruddskursen betalt for kunstverket, er det ikke uten kontrovers. Noen kunsteksperter bestrider ektheten av brikken. Jacques Franck, kunsthistoriker og Leonardo-spesialist basert i Paris, sa at "sammensetningen kommer ikke fra Leonardo … Han foretrukket vridet bevegelse. Det er et godt studioarbeid med litt Leonardo i beste fall, og det er veldig skadet."

I tillegg Luke Syson, som curated 2011 National Gallery utstillingen i London som presenterte "Salvator Mundi," sa at "bildene har lidd," i forhold til sin tilstand.

Historien om 'Salvator Mundi' er en interessant en. Det antas å ha blitt malt rundt 1500, sannsynlig for kong Louis XII fra Frankrike og Anne of Brittany. Det var en del av kunstsamlingen av kong Charles I, og ble vant til å betale seg en del av sin gjeld i 1651. Maleriet gikk glipp av en gang i midten av 1700-tallet, og overgikk ikke igjen før den kom inn i Sir Frederick Cooks samling av Virginia i slutten av det 19. århundre. I 1958 solgte kunstverket for £ 45 i en Sotheby's London-auksjon.

Så i 2005 ble arbeidet kjøpt på et eiendomssalg for $ 10 000 av kunsthandler Alexander Parish. Åtte år senere solgte parishen i 2013 saken til Yves Bouvier i et privat Sotheby-salg for 80 millioner dollar, som da vendte om og solgte det til Dmitry Rybolovev for 127,5 millioner dollar. Rybolovev, til slutt, satte Salvador Mundi på auksjon tidligere denne uken, hvor den solgte til en rekordpris.

Anbefalt: